Başhekim Dt. Müge Şebnem Şahin'in Toplum Ağız Diş Sağlığı mesajı yayımladı
21 Kasım 2022

Ülkemizde 21-27 Kasım tarihleri, Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır. Toplum Ağız Diş Sağlığı haftası kapsamında özellikle üzerinde durulması gereken birkaç önemli hatırlatma yapmak isteriz.  Ağız ve diş sağlığını korumanın en iyi yolu günlük ağız hijyeninin sağlanması ve 6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrolünün yapılmasıdır. Sağlıklı bir yaşam ağız ve diş sağlığıyla başlar. Bu nedenle Ağız ve diş sağlığını bozan faktörler vücut sağlığını da etkilemektedir. 

Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş çürükleri ile dişeti hastalıkları; kalp- damar hastalıkları, mide-bağırsak hastalıkları, yüksek tansiyon, kemik erimesi ve kadınlarda erken doğum gibi hastalıkların risklerini arttırmaktadır. Diş ve diş eti hastalıkları, toplumun en sık görülen sağlık problemi olmaya devam etmektedir. Oysa diş ve diş eti hastalıkları; önlenebilir, kontrol edilebilir ve tedavi edilebilir hastalıklar grubunda yer almaktadır.

Bilindiği üzere “Aile Diş Hekimliği Uygulaması” Pilot il olarak Kırşehir'de uygulamaya başlatılmıştır. Kırşehir'de il merkezinin yanı sıra Kaman, Mucur, Çiçekdağı ve Akpınar ilçelerinde görevli diş hekimleri bu kapsamda görevlendirildi. Aile Diş Hekimliği uygulamasıyla, 0-12 yaş aralığındaki tüm çocukların düzenli diş kontrollerinin yapılması mümkün olmuştur.

Muayeneye gelen çocuklarımızın ağız ve diş sağlıklarını ve dişlerini muayene ediyoruz. Muayene sonrası risk durumlarını belirliyoruz. Herhangi bir risk söz konusu ise bu riske karşı uygulanabilecek koruyucu tedbirlerin alınmasını sağlıyoruz. Tedavi gerekiyorsa ilgili hekime yönlendirme yapılmaktadır. Ailelerimizden ricamız çocuklarının aile diş hekimini öğrenmeleri ve düzenli kontrollerini yaptırmaları, bu şekilde sağlıklı toplum oluşum adına ilk adımı atmalarıdır. 

Halkımızın ve tüm ağız ve diş sağlığı çalışanlarımızın Toplum Ağız ve Diş sağlığı Haftasını, Meslekdaşlarımın 22 Kasım Diş Hekimleri gününü tebrik ediyor, özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.

Dt. Müge Şebnem ŞAHİN
Başhekim