Nöbet Kliniği
21 Haziran 2023

NÖBET KLİNİĞİ
1.AMAÇ:
Merkezimiz kliniklerinde mesai saatleri dışında verilen tıbbi hizmetler esnasında,  muayene ve işlem talep eden hastalarımızın teşhis ve müdahale gerektiren tedavilerinin standardize edilerek yapılması ve uygulanmasını sağlamak.
 2.KAPSAM VE İLGİLİ BİRİMLER:
Merkezimizde mesai saatleri sonrası saatler içerisinde verilen tüm muayene ve tedavi hizmetleri ile hekimleri kapsar.
3.SORUMLULAR:
Nöbetçi  Hekimler 
4.UYGULAMA:
4.1. Hafta içi ise sabah 08.00 de nöbeti başlar, ertesi sabah 08.00 e kadar sürer. Nöbetçi hekim hafta sonu nöbetin başlayacağı saatin en az 15 dakika öncesinde merkezimize gelerek nöbeti devralır.
 4.2.Merkezimize mesai saatleri dışında muayene talebi ile müracaat eden hastalarımızın öncelikle nöbetçi kayıt personeli tarafından hasta kaydı yapılır.
4.3.Aynen mesai içi normal klinik hizmetlerde olduğu gibi; hastanın genel ve dental anamnezi, aydınlatılmış rızası ve müracaat sebebi kayıt altına alınıp hasta tarafından da imzalandıktan sonra hastanın görünen dokularında yara, bere, ezik sıyrık vb. durumlar varsa adli vaka olup olmadığı yönünde değerlendirilme yapılır. Adli vaka şüphesi durumunda Adli Vaka Bildirim Formu düzenlenerek bildirim yapılır. Normal durumlarda ise ;
4.3.A-Hastaların yine acil kapsamına girecek bir müracaat sebebi varsa hastanın başvuru sebebini gidermeye yönelik öncelikli muayene,  reçete ve acil tedavi işlemleri başlatılır.(örn. Kanama kontrolü, reçete düzenlenmesi, pulpa ekstirpasyonu, diş çekimi vb. ağrının giderilmesine yönelik işlemler yapılabilir.) 
4.3.B-Bu hizmetler esnasında hekim planlaması esas olmak kaydı ile detertraj, dolgu gibi aciliyeti olmayan işlemler, komplikasyonlu veya gömülü diş çekimi gibi ameliyathane şartları gerektiren işlemler ile sistemik komplikasyonu olup anestezi komplikasyonu gelişmesi ihtimali olan hastaların anestezi gerektiren işlemleri için hastaya hizmet standartları tablosundaki süreler göz önünde bulundurularak randevusu verilir.
 4.4. Nöbet esnasında yapılan tüm işlemler otomasyona kayıt edilerek, işlemler için hastanın onayı ve imzası alınır.


Nöbet hizmetleri, (akut ağrı, kanama, travma) Kliniğimiz; 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.