Pedodonti Kliniği
22 Haziran 2023

PEDODONTİ KLİNİKLERİ

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği), 0-14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan diş hekimliği dalıdır.Pedodonti kliniğimizde muayene olabilmek için Sağlık Bakanlığımızın 182 nolu hattını arayarak ya da   www.mhrs.gov.tr adresinden randevu alarak muayene olabilirsiniz.

Koruyucu uygulamalar

Diş çürüğünü önlemek amacıyla çocuğun ve ailesinin ağız diş sağlığı ve beslenme konusunda eğitimi yapılmaktadır. Kliniğimizde hastalarımıza diş fırçalama tekniği uygulamalı olarak anlatılmaktadır. Koruyucu dişhekimliği uygulamaları olan flor ve fissür örtücü işlemleri yapılmaktadır.

Fissür örtücü (fissür sealant): : Daimi dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki derin ve çürümeye meyilli fissürleri (olukları) kapatıp, bakterilerin buraya ulaşmasına izin vermeyen ve böylece çürüğü önleyen akışkan bir dolgu maddesidir. Fissür örtücü uygulamaları 6 ayda bir kontrol edilmelidir.

Flor uygulamaları:: Flor, diş minesini kuvvetlendirerek dişi asit ataklarına karşı korur ve dolayısıyla diş çürüklerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Profesyonel flor uygulaması sadece dişhekimleri tarafından uygulanabilen koruyucu bir yöntemdir. Yüzeyel flor, 6 ayda bir dişhekimi tarafından uygulanmalıdır.

Diş Çürüğü : Diş çürüğü, diş üzerindeki bakterilerin besinleri fermente etmesi sonucu üretilen asitlerle, diş sert dokularının yıkımı ile başlayan bir hastalıktır. Süt ve daimi dişlerde görülen çürükler, çeşitli dolgu malzemeleriyle tedavi edilirken, enfeksiyon düzeyine göre gerekli görüldüğünde kanal tedavisi yapılması gerekebilmektedir.

Diş Travmaları : Çocukluk çağında çok sık karşılaşılan önemli sorunlardan biri de travmatik yaralanmalardır. Hastanın yaşı, yaralanmanın derecesi, bölgesi, ilgilendirdiği dokular ve hastanın genel durumu dikkate alınarak gerekli tedaviler yapılır.

Yer Tutucular : Erken süt dişi kayıplarında, alttan gelecek olan daimi dişin yerini korumak amacıyla yer tutucu olarak adlandırılan apareyler kullanılır. Yer tutucular, komşu dişlerin çekim boşluğuna hareket etmelerini engeller. Bu yolla daimi dişin gömük kalmasını ya da farklı yerden çıkmasını, dolayısıyla ileride ortodontik bozukluk oluşmasını önlemeye yarayan apareylerdir.

Kliniğimizde uzman ve deneyimli diş hekimleri hizmet vermektedir.

  • pedodonti-kliniği-3.jpg
  • pedodonti-kliniği-2.jpg
  • pedodonti-kliniği-1.jpg